in

Bronşit Bulaşıcı Mıdır Ve Nasıl Oluşur Bronşitin Bulaşma Yolları Nelerdir

 

Öksürük belirtisi ile ortaya çıkan ve birçok sebebi bulunan bronşit, önemli rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Aynı zamanda bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığı merak edilen konular arasında gelir. Peki, bronşit bulaşıcı mıdır ve nasıl oluşur? Bronşitin bulaşma yolları nelerdir tüm detayları ile derledik.
Bronşların iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalık bronşit olarak bilinir. Özellikle mukoza üretiminin başlaması ile beraber öksürük üzerinden belirtisini gösterir. Virüsler ve bakteri enfeksiyonlarının yanı sıra, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkar. Aynı zamanda bronşit hastalığının bulaşıcı olup olmadığı yine öne çıkan konular içerisinde yer alıyor.

 

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

 

Virüs ve bakteri ile beraber sigara gibi zararlı unsurlar üzerinden bronşit meydana gelir. Ciğerler üzerinden oluşması ile beraber, öksürük üzerinden belirtisini gösterir. Bununla beraber merak edilen durumlar içerisinde bronşitin bulaşıcı olup olmadığı geliyor. Fakat herhangi bir şekilde sigara ve zararlı maddeler üzerinden bronşit hastalığı bulaşıcı olmadığını söylemek mümkün. Ancak mikropların yaymış olduğu bronşit bulaşıcı olduğunu ifade etmek gerekir. Bu doğrultuda sağlıklı bireyin hasta kişi ile temas etmesi üzerinden bronşit bulaşıcı bir etki yaratabilir. O yüzden bronşit bazı durumlarda bulaşıcı olabilir ve bazı durumlarda ise bulaşıcı etkisini göstermez.

 

Bronşit genel olarak temas yoluyla bulaşıcı bir etki ortaya çıkarır. Özellikle bakteri ve virüs gibi benzeri enfeksiyonları üzerinden ortaya çıktığını söylemek mümkün. Bununla birlikte bazı zararlı maddeler ya da sigara üzerinden bulaşıcı etkisi yaratmaz. Yani kişiden kişiye göre ortaya çıkan bulaşıcı durum değişkenlik gösterir. Ancak genel çerçevede hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan bir hastalık olarak öne çıktığını söylemek mümkün. Bu sebepten dolayı ne olursa olsun bronşit rahatsız olan kişiye çok fazla yaklaşmak doğru değil. Özellikle temas durumundan uzak durmak ve kaçırmak önemli bir yer teşkil etmektedir.

 

Bronşitin Bulaşma Yolları Nelerdir?

 

Bronşitin bulaşma üzerine birçok farklı yolu bulunmaktadır. Bu doğrultuda özellikle bakteri ve virüs gibi enfeksiyon hastalıkları üzerinden bulaştığını söylemek mümkün. Yani eğer kişi bazı bakteri ve virüsler üzerinden bronşit olmuş ise, o vakit bunu başka kişilere aktarabilir. Çünkü bir rahatsızlığın bulaşıcı olması için bakteri ya da virüs üzerinden ortaya çıkmış olması gerekir. Tabii bronşit aynı zamanda sigara ve bazı zararlı maddeler sebebiyle de meydana gelebiliyor. Ancak bu etkiler herhangi bir şekilde bulaşıcı durum yaratmaz. Böyle durumlarda sadece bronşit olan kişi bu rahatsızlığı yaşar.

What do you think?

Pankreasa İyi Gelen 12 Sağlıklı Besin

Bağırsaklardaki zehri silip süpürüyor, tıkanıklık bırakmıyor! Her gün birkaç tane mutlaka tüketin